Biznes online

Merch by Amazon – pierwsze podejście

Co to jest Merch by Amazon?

Merch by Amazon, w skrócie często nazywany MBA jest działem Amazona, który daje szansę zwykłym ludziom zarabiania pieniędzy poprzez tworzenie projektów graficznych. Projekty te są potem nadrukowywane przez Amazona na koszulki lub inne części garderoby i sprzedawane. Autor grafiki dostaje tzw. tantiemy od każdej sprzedanej sztuki. Zresztą Amazon podobnie rozlicza się także na KDP.

Możemy sprzedawać swoje projekty na trzech rynkach:

  • amerykańskim (.com) – niestety rynek ten od kilku tygodni jest zawieszony z powodu pandemii, więc czekamy na odblokowanie
  • angielskim (co.uk)
  • i niemieckim (.de)

Jak się dostać Do Merch by Amazon?

Aby zacząć publikować swoje projekty na Merch by Amazon należy się najpierw zalogować do ich serwisu na merch.amazon.com.

Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i czekać na jego akceptację.

Po zaakceptowaniu zgłoszenia należy jeszcze wypełnić formularz podatkowy, na jego podstawie co roku dostaniesz rozliczenie od Amazona, dzięki któremu będziesz mógł się rozliczyć ze swoim Urzędem Skarbowym z otrzymanego przychodu.

Ile trzeba czekać na akceptację?

Po wypełnieniu formularza na stronie Mercja wyświetla się informacja, że oczekiwanie na akceptację może potrwać do dwóch tygodni.

Niestety z powodu epidemii koronawirusa czas ten wydłużył się znacząco i musimy się wykazać naprawdę wielką cierpliwością.

Screen z mojej poczty z datą wysłania zgłoszenia i jego akceptacją

Powyżej widzicie zrzut ekranu z mojej poczty – zgłoszenie zostało wysłane 26 marca, a zaakceptowane dopiero 4 czerwca. Daje to ponad dwumiesięczny czas oczekiwania.

Mimo, że nie napisałam w zgłoszeniu zbyt dużo o sobie, bo ogarnęłam temat w dwóch zdaniach, to otrzymałam akceptację. Chodzą jednak informacje, że Merch często odrzuca prośby o przyjęcie, więc należy ponawiać zgłoszenia, co w tym momencie może znacznie rozciągnąć się w czasie.

Pierwsza publikacja

Samo przygotowanie projektu było bardzo łatwe, za to współpraca z serwisem Merch trochę wkurzająca. Strona mogła by być bardziej przyjazna użytkownikowi.

Na początkujących nałożone są aktualnie duże ograniczenia. Coś co powinno łatwo wygenerować na jednych projekcie kilkanaście produktów do wyboru pozwala nowicjuszom stworzyć tylko jeden produkt w maksymalnie 10 wariantach kolorystycznych i tylko na jednym rynku. To może znacząco obniżyć sprzedaż.

Drugim ograniczeniem na ten czas są limity w ilości opublikowanych produktów:

  • Możliwość opublikowania tylko jednego produktu na dzień (w dodatku tylko na jednym rynku) – AVAILABLE SUBMISSIONS,
  • a w sumie możliwość opublikowania tylko 10 produktów – TIER.

Możliwość publikacji kolejnych produktów pojawia się dopiero po uzyskaniu 10 sprzedanych produktów.

Screen głównego panelu Merch By Amazon

Produkty które były LIVE przez 180 dni i nie sprzedały się ani raz zostają automatycznie usunięte.

Przygotowanie produktu do publikacji jest zdecydowanie łatwiejsze niż w KDP. Wymaga tylko zaprojektowania dobrej jakości pliku graficznego w formacie PNG, oraz przygotowania tytułu i ewentualnie opisu.

Zatwierdzenie projektów trwa zazwyczaj do 24 godzin.

Moje pierwsze projekty Na Merch by Amazon

Na fali nadchodzącego dnia ojca zaprojektowałam dwa wzory, jednak moim zdaniem zostały zaakceptowane za późno przez co nie miały szansy na realną sprzedaż.

Kolejny projekt to motyw wakacyjny, który puściłam na dwa dostępne rynki. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy, bo teraz też już pełnia sezonu.

W planach na najbliższe dni mam jeszcze utworzenie 3 koszulek dla pewnych branży.

Jestem ciekawa, ile czasu potrzeba, aby wejść w MBA głębiej i przebić się przez te 10 sprzedaży tych 10 pierwszych produktów, kiedy nie ma się jeszcze doświadczenia.

Jak coś w temacie Merch by Amazon będzie się u mnie zmieniać, to będę Wam raportować.

Liczę się z tym, że początki zawsze są trudne.


Jeśli interesuje Cię temat Amazona, to zapraszam do artykułu na temat moich początków z Amazon Kindle Direct Publishing.

Dodaj komentarz