Wyzwanie - 10 zasad Ajwen
Ogarniamy kilogramy,  dieta

Wyzwanie – 30 dni z 10 zasadami Ajwen

Od bardzo dawna szukam idealnego sposobu odżywiania. Przez ten czas przebrnęłam już przez różne sposoby odżywiania. Wiem już, że zbyt restrykcyjne ograniczenia żywieniowe nie są dla mnie.

Co się nie sprawdziło?

Liczenie kalorii – czasochłonne (choć przyznam szczerze, że warto czasami policzyć kalorie, żeby nauczyć się szacować ilość kalorii w danej potrawie).

Skupianie się przede wszystkim na jednej „dozwolonej” grupie produktów. Jest to monotonne i trudne do zrealizowania, gdy nie żyje się w pojedynkę. Gdy w domu ma się dzieci i męża, którzy chcą jeść normalnie, dieta narażona jest na codzienne pokusy. A najtrudniejsze jest prowadzenie diety, gdy się na to w ogóle nie ma czasu i głowy do planowania .

Parę lat temu przebrnęłam przez eliminację tłuszczy i 5 posiłków dziennie. Jakiś rok temu kombinowałam z liczeniem kalorii na moim standardowym odżywianiu i trzymaniem się limitu 1800-2000 kcal. Potem przez 2 miesiące miałam przygodę z dietą ketogeniczną i low carb. O tym moim eksperymencie możecie poczytać w poście na temat adaptacji do ketozy.

Teraz już wiem, że moje dwa pierwsze pomysły na schudnięcie i zdrowe odżywianie były totalnie chybione. Za keto zbyt restrykcyjne, choć wydaje mi się, że najbardziej efektywne w temacie zrzucenia zbędnych kilogramów.

Gdzie znalazłam 10 zasad Ajwen?

W trakcie dalszych poszukiwań rozwiązania idealnego trafiłam na YT na kanał pani Iwony Wierzbickiej, która jest dietetykiem KLINICZNYM. Na kanale dzieli się swoją fachową i bardzo szeroką wiedzą na temat odżywiania. Link do kanału pani Iwony znajdziecie tu. W końcu zrozumiałam, jak działa nasz organizm, dlaczego pewnych rzeczy warto unikać, i jak odżywiać swój organizm. Jest ona też autorką 10 zasad Ajwen. I choć sporo zasad, o których pani Iwona wspomina w swoich filmach starałam się stosować od dawna, tak część pomijałam nie widząc zasadności ich stosowania.

10 zasad Ajwen

Film o 10 zasadach Ajwen znajdziecie tutaj, a tutaj link do strony Ajwen Dieta z omówieniem 10 zasad, gdzie znajdziecie m.in. listę produktów zalecanych jak i listę produktów, których należy unikać oraz wszystkie szczegóły żywienia.

10 zasad Ajwen jest autorską metodą Iwony Wierzbickiej mającą na celu wykluczenie kilku największych grup produktów mogących niekorzystnie wpływać na naszą wagę, procesy metaboliczne i trawienne czy samopoczucie. Zalecana jest każdemu, bez względu czy cierpi nadwagę czy tylko skarży się na gorsze samopoczucie. Unikamy produktów wysokoprzetworzonych, dosładzanych i glutenu. Stawiamy na produkty naturalne, wysoko odżywcze i nie podjadamy między posiłkami.

A na poniższej grafice przygotowałam krótką ściągę. Jak chciałabyś ją wydrukować to przygotowałam także wersję czarnobiałą w PDF. Wydrukuj i powieś na lodówkę .

Kiedy zaczynam wyzwanie?

Tak się zastanawiam, skoro już tyle eksperymentuję, to czemu nie podjąć rękawicy?

W ramach postanowień noworocznych. Bo w planach jeszcze kilka kilo do stracenia do wakacji. Bo grudzień był czasem totalnej rozpusty kulinarnej. Bo czuję, że spuchłam…

Wyzwanie rozpoczynam w poniedziałek, 6 stycznia. Spodziewajcie się raportów tygodniowych no i podsumowania miesiąca. Już 5 lutego .

Waga wyjściowa 87.6 kg (!!!), a obwody na poniższym zrzucie ekranu.


Może wyzwanie nie przyniesie spektakularnych efektów, bo jednak nie cierpię na żadne dolegliwości zdrowotne, nietolerancje itd., ale ciekawa jestem swojego samopoczucia i zmian w sylwetce. A może jednak okryję coś nowego?

Kto podejmuje się wyzwania razem ze mną?